فیدر ( Feeder ) به معنی تغذیه کننده می‌باشد. از این دستگاه جهت بار دهی یا تغذیه دستگاه‌هایی همچون سنگ شکن فکی، سنگ شکن چکشی، مخلوط کن‌ها و پرس‌ها و غیره استفاده می‌گردد.

از این دستگاه برای بارگیری نیز استفاده می‌گردد که بارگیری کشتی و ترن از آن دسته‌اند.

البته همانطور که استفاده از آن متنوع می‌باشد نوع آن بر حسب استفاده آن نیز متفاوت است.

كاربرد اين دستگاه در شروع و يا طي توليد بسيار حايز اهميت مي‌باشد به طوري كه در صورت عدم وجود آن يا كار به كندي پيش مي‌رود و يا اصلا امكان توليد وجود ندارد. هنگامی که ظرفیت تولید از حدی در حدود 10 تن در ساعت بیشتر شود هیچ نیروی انسانی قادر نخواهد بود بار مناسب را به دستگاه برساند در این صورت یا باید به طور مستمر از لودر استفاده نمود که هزینه‌های آن بسیار گزاف است یا با هزینه‌ای بسیار اندک از فیدر استفاده نمود.

همچنین به دلیل بار دهی یکنواخت به خط توليد:

  • مصرف برق ناشي از شك‌هاي وارد آمده به دستگاه‌ها و سيستم برق‌رساني به دلیل فزونی بیش از حد بار که معمولا توسط لودر ایجاد می‌شود كاهش يافته و باعث جلوگيري از افزايش هزينه‌هايی مانند استهلاک قطعات و دستگاه‌ها مي‌گردد.
  • همچنیم راندمان كاري بسيار بالا ميرود و تولید بیشتر و با کیفیت‌تر می‌گردد
  • در بسیاری موارد نياز به نيروي انساني را به حداقل کاهش داده و یا حذف می‌نماید.


همانطور که گفته شده به دلیل متنوع بودن نوع استفاده و همچنین ظرفیت تولید، حجم و ظرفيت اين دستگاه‌ها نیز متغير بوده و برحسب سفارش مشتري مي‌توان آنها را در ظرفيتهاي گوناگون طراحي كرد و ساخت. فيدرها بسته به نوع كار، نوع مواد و اندازه و مقدار آن به انواع زير تقسيم مي‌شوند.

  1. فیدر زنجیری
  2. فیدر ویبره
  3. فیدر شاتونی
  4. فیدر لاستیکی

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.